Kada je humanost u opisu posla - Milica Čakajac o ulaganjima u zdravstvo, sport, rodnu ravnopravnost
Biranje dizajna za brendiranje sanitetskog vozila, odlazak na uručenje donacije inkubatora, poseta Sigurnim kućama, organizacija isporuke medicinskih uređaja na adrese zdravstvenih institucija širom zemlje, priprema dokumentacije, fotografisanja, sastanci sa predstavnicima najrelevantnijih ustanova u Srbiji... Svaki radni dan Milice Čakajac, menadžera za donacije i sponzorstva, je drugačiji, ali ona podjednako uživa u svakom zadatku jer je krajnji cilj uvek isti – da pomoć stigne tamo gde je najpotrebnija.
Fondacija Mozzart je godinama unazad verna podrška zdravstvenom sistemu Srbije, a samo u proteklih nekoliko meseci meseci vredne donacije stigle su ustanovama širom zemlje. Možete li nam reći malo više o tome?
Mozzart je osvedočeni prijatelj našeg zdravstvenog sistema gotovo dve decenije, ali smo osnivanjem Fondacije ovu saradnju podigli na viši nivo potpisivanjem Protokola o saradnji sa Ministarstvom zdravlja. Brojne su ustanove od Opšte bolnice u Subotici na severu, sve do jedinog seoskog podorilišta u selu Pasjane nadomak Gnjilana na jugu naše zemlje, koje smo posetili i uručili im neophodnu medicinsku opremu. Trudeći se da uvek osluškujemo potrebe zajednice u kojoj živimo i reagujemo na goruće probleme, poslednja u nizu akcija bila je nabavka 60 klima uređaja. Institut za majku i dete prva je ustanova koju smo posetili ovim povodom u nadi da ćemo malim pacijentima olakšati boravak u bolnici, a zatim su preko potrebni uređaji stigli na adrese brojnih zdravstvenih institucija u našoj zemlji.
Ovu godinu će naše društveno odgovorno poslovanje zasigurno obeležiti nekoliko hiljada besplatnih pregleda koje smo omogućili građanima širom Srbije, na šta smo veoma ponosni s obzirom na to da preventivni pregledi igraju ključnu ulogu u ranom otkrivanju bolesti i uspešnom lečenju. Putujuća ambulanta je u okviru karavana “Tvoja šitna, tvoj štit” prešla 2.200 kilometara, posetila jedanaest gradova, a više od 3.000 građana obavilo je besplatan pregled štitne žlezde. Svetski dan zdravlja obeležili smo organizovanjem besplatnih pregleda trbušne aorte u Beogradu, zahvaljujujući portabilnom ultrazvučnom aparatu koji smo donirali Klinici za vaskularnu i endovaskularnu hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije. O aneurizmi trbušne aorte priča se sve više kao o potencijalnoj tempiranoj bombi u stomaku, a rana dijagnoza može spasiti život.
Sam početak godine obeležila je sjajna inicijativa zaposlenih u Opštoj bolnici „Radivoj Simonović” u Somboru za obnovom odeljenja pedijatrije, na koju smo veoma brzo i sa velikom radošću odreagovali. Dotrajao prostor dobio je nov i potpuno drugačiji izgled pa se sada sa zidova osmehuju dobro poznati Diznijevi junaci i, prema rečima zaposlenih, deca dolaze sa osećajem manjeg straha, a izlaze sa osmehom. Uvek misleći o dobrobiti najmlađih pacijenata, Kliničkom centru u Nišu donirali smo inkubator čime smo samo nastavili prošlogodišnju akciju opremanja odeljenja neonatologije.
U predstojećim mesecima mi svakako nastavljamo u ovom smeru ne zaboravljajući ni seoske ambulante, pa će u Kucuru nadomak Vrbasa stići novo terensko vozilo, dok će ambulanta Starčevo dobiti defibrilator. Tim Fondacije Mozzart će na mapu svojih putovanja Srbijom uskoro ucrtati i Vrnjačku Banju, gde će ginekološka stolica biti uručena Domu zdravlja, a zatim i Novi Sad gde ćemo Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine donirati Specijalni uređaj za merenje sastava tela kod mališana.
Osnaživanje žena je važna tema koja je utkana u mnoge akcije kompanije i Fondacije Mozzart. Koliko ste bili usmereni na temu rodne ravnopravnosti u prethodnom periodu?
Osnaživanje žena vidimo kao veoma važnu temu jer osnažena žena označava stabilnu porodicu, jaku zajednicu. Nažalost, žene često svoje potrebe stavljaju iza svih ostalih, a besplatnim pregledima koje sam spomenula želimo da ih podsetimo koliko je važno da misle na svoje zdravlje i uvek u ovakve akcije uključujemo i svoje kolegenice iz kompanije, pa je poslednja stanica karavana besplatnih pregleda štitne žlezde bila upravo centrala naše kompanije. Verujući da je rodno zasnovano nasilje nedopustivo, od početka ove godine posetili smo Sigurnu kuću u Beogradu čiji smo dugogodisnji partner, Prihvatilište za žene i decu žrtve nasilja u Somboru i Sigurnu kuću u Novom Sadu. Pored vrednih poklona poput bele tehnike, malih kućnih aparata, sredstava za higijenu koje uvek pripremimo kako bismo ovim damama olakšali svakodnevicu i ulepšali dan, jako nam je važno da zajedno pošaljemo poruku da su snaga, hrabrost, solidarnost i borba ženskog roda. Kroz ove posete i priču sa njima podsećamo ih da nisu zaboravljene, da se sve prepreke uz pravu podršku i pomoć mogu prevazići, te da je zbog drugih žena koje se u ovom problemu osećaju usamljeno, veoma važno javno govoriti na ovu temu. Početak godine obeležila je i neverovatna akcija kada smo, uz pomoć najbolje odbojkasice sveta Tijane Bosković, koja je i član Upravnog odbora naše Fondacije, prikupili veliki humanitarni fond za pomoć Materinskom domu u Beogradu. Reč je o ustanovi koja više od pola veka pruža sigurno utočište trudnicama i porodiljama odbačenim od društva i porodice, često i maloletnim. Topla, kućna atmosfera koja ovde vlada i energija zaposlenih, mladih majki i dece koji funkcionišu kao velika porodica, ostavila je veliki utisak na nas, zbog čega ćemo se sigurno ponovo vratiti u Materinski dom.
Akcija „Sto terena za jednu igru“ ušla je i u udžbenike kao primer dobre prakse društveno odgovornih projekata u oblasti sporta. Ove godine nastavljate sa ulaganjem u sportsku infrastrukturu izgradnjom mini-pič terena. Koliko terena je do sada otvoreno i kakvi su dalji planovi na ovom polju?
„Sto terena za jednu igru“ jedna je od naših najpopularnijih akcija za koju su čuli i oni koji ne prate sport. To i ne čudi imajući u vidu da smo obnovili 100 košarkaških igrališta u 50 gradova širom Srbije i posvetili ih našim proslavljenim reprezentativcima i osvajačima medalja. Najveća akcija za razvoj košarke u Evropi okončana je baš u godini jubileja – na stogodišnjicu srpske košarke, a početkom 2024. počeli smo novi projekat – „Fudbal je više od igre”. Do sada smo izgradili tri mini-pič terena sa najsavremenijom veštačkom travom, koji su posvećeni Draganu Stojkoviću Piksiju u Nišu, Aleksandru Kataiju u Srbobranu i Aleksandru Mitroviću u Smederevu. Želja nam je da kroz ovu akciju mlade izvedemo na terene i okrenemo ka sportu i zdravom životu, kao i da pošaljemo poruku da „mali tereni rađaju velike šampione”.
Ekologija je prošle godine bila u fokusu brojnih akcija Fondacije Mozzart. Da li ste ove godine realizovali neke projekte iz ove oblasti?
Prošle godine su naše ekološke akcije krenule iz doline Lima gde smo u nekoliko navrata čistili Potpećko jezero, u saradnji sa prijateljima iz udruženja „Jastreb“ iz Priboja. Ove godine smo se opet vratili tamo kako bismo izgradili pristupni mol, koji je omogućio stalno prikupljanje otpada nezavisno od nivoa vodostaja i vremenskih uslova. Nedavno smo više od 25.000 učesnika čuvene Drinske regate ujedinili u akciji čišćenja reke i dokazali da priroda može ostati netaknuta i nakon najmasovnije manifestacije na vodi. Uspešno smo realizovali i drugi ciklus nagradnog takmičenja „Struju štedi da humanost više vredi“, u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike, a posebno nas raduje što ćemo sredstva iz humanitarnog fonda ove jedinstvene akcije donirati za izgradnju solarne elektrane u najstarijoj školi u Užicu.